За кілька днів до виборів Vgorode вирішив з’ясувати , що можна, а чого не можна робити виборцям

17

Вибори відбудуться цієї неділі , країна готується . Вони будуть складними і відповідальними , а щоб розбавити серйозну подію корисною інформацією напередодні , ми зробили для вас список наївних запитань , про те , що можна і чого не можна робити на виборчій дільниці.

Що не можна робити на виборах :

Як щодо СЕЛФІ на тлі  бюлетеня ?

Перебуваючи в кабінці — пам’ятаєте , фотографувати там ви нічого не можете — ні себе , ні (боронь Боже ) бюлетень . За цей вчинок виведуть вас під білі рученьки . Чому ? В комісіях теж не дурні люди сидять , знають , що в нашій країні прийнято купувати голоси , а як доказ » покупець» просить показати фотографію. Деякі недосвідчені «продавці електоральної підтримки» забувають вимкнути спалах на телефонах і її клацання видає горе- підприємця . Підсумок — ні грошей , ні волевиявлення. Vgorode закликає всіх голосувати чесно !

Про творчість на полях теж забудь

Художників і письменників виборчий процес не вітає. Для людей творчих бюлетень — предмет нудний . На ньому не можна малювати натюрморти і пейзажі , ніяких домалювати портретів біля імен кандидатів , ніяких смайликів, будиночків і дотепностей.

Письменникам на виборах теж робити нічого. Будь-який сторонній напис, зроблений від руки виборця перетворює бюлетень в недійсний . Навіть популярні два слова з пісні про президента сусідньої країни не дозволять вам проголосувати.

Єдине місце , де можна ставити позначки — це квадратик навпроти прізвища кандидата. Але і тут все дуже нудно : можна зобразити тільки галочку , ніяких » танчиків » , машинок , складних символів. Тільки галочка і тільки навпроти одного прізвища . Якщо вибрати двох кандидатів — бюлетень визнається недійсним .

Не можна приносити пакети …

… з зображенням кандидатів. Якщо ви додумається прийти на виборчу дільницю в день виборів з пакетом , на якому зображений один з кандидатів — будьте готові, що вас не пустять. Агітація заборонена за день до виборів.

Не можна агітувати на дільниці.

Ні в якому разі не вигукуйте на дільниці прізвище кандидатів привселюдно. Постарайтеся не обговорювати і не переконувати нікого в правильності того чи іншого вибору .

Закрийте шторку і усамітнитеся . Тільки ви і паперові кандидати.

Чи не тягніть із собою в кабінку всю сім’ю У кабінці може перебувати тільки один виборець. Виняток , коли людина не може сам проголосувати (наприклад , якщо у виборця серйозні проблеми із зором ) , тоді можна попросити допомогти іншої людини , але тільки не члена комісії і не представника кандидата.

» А можна за мене мама проголосує ? »

Проголосувати за сусіда , знайомого , дружину , сина чи дочку можна , але тільки на референдумі на Донбасі та Криму. Це єдиний випадок у світовій виборчій практиці , коли можна було так голосувати. У нормальних цивілізованих країнах , а також в Росії такий спосіб волевиявлення є неприпустимим ( тим не менше, наші сусіди результати референдуму визнали ) .

Тепер до наших виборів . Кожен голосує тільки сам за себе. Навіть наявність паспорта не дозволяє голосувати за знайомих або родичів. Не можете прийти — організуйте собі вибори на дому.

Не можна голосувати , якщо забув вклеїти фотку

Згідно з нашими законами — фотографії в паспорті потрібно міняти в 25 і в 45 років. В іншому випадку , паспорт буде недійсним . А хіба можна проголосувати за паспортом , який не має сили?

Але є одне але. Якщо вам виповнилося 25 років , скажімо , 24 травня , за день до виборів , ви зможете віддати свій голос , так як на заміну фотографії дається місяць , протягом якого документ є дійсним.

Дурням можна , а душевно хворим — ні

Права голосу не має людина , який визнаний недієздатним судом. Якщо просто дурень — ніхто людині заборонити голосувати не може.

На виборах можна :

Обговорити з екзит -полом свій вибір

Говорити про те , за кого ви проголосували , можна тільки співробітникам екзит -полу , їм можна і навіть потрібно допомагати. Адже , як відомо , саме дані екзит -полів стали підставою для скасування результатів виборів 2004 року.

Але як дізнатися , чи справжній екзит -пол ? По-перше , у хлопців має бути посвідчення ( найчастіше » бейджиік » ) , а ще запитаєте про них у глави ділянки , інтерв’юери перед початком роботи повинні дати йому спеціальний лист . Якщо на ділянці кажуть , що нічого не знають про цих хлопців — нічого не розповідайте їм про свій вибір.

Взяти з собою в кабінку йоркширського тер’єра

З собою в кабінку дітей брати можна , так як неповнолітній (до 18 років) не виборець і голосувати не може. Законом не заборонено брати і тварин з собою в кабінку , головне, щоб улюблена кішка або собака не зіпсували документ.

Можна встановлювати веб -камери на виборах

Минулого разу на парламентських виборах ми голосували під прицілом відеокамер. Веб- камер , якщо точніше . Та й приціл був не дуже чітким , якість зображення залишало бажати кращого.

Але , тим не менш , вони були . Камери на ділянках дозволені в будь-якому місці , крім кабінки. Якщо ви побачили , що за тим , як ви голосуєте , стежить » великий брат » — вибігайте і вимагайте кабіну без » спостереження».