Як ОСНам провести електронну публічну закупівлю через ProZorro, розповів керівник ОСН «КМ «Дніпровець» В’ячеслав Гайдай

148
В'ячеслав Гайдай розповідає про особливості електронних закупівель, через систему ProZorro
В'ячеслав Гайдай розповідає про особливості електронних закупівель, через систему ProZorro

1 серпня 2016 року вступив в дію Закон України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII «Про публічні закупівлі», який передбачає обов’язковість проведення закупівельних процедур через електронну систему. Не винятком стали і органи самоорганізації населення, які частково фінансуються місцевими бюджетами.

Не секрет, що одна з найбільших причин корупції у сфері державних закупівель — непрозорі процедури. Ще донедавна така система призводила до того, що ми витрачали в рази більше коштів при здійсненні державних закупівель, аніж могли б. І саме для того, аби «зламати» цю систему, в Україні впроваджено ProZorro.

Які ж, власне, є переваги переходу на електронні публічні закупівлі?

По-перше, це забезпечує ліпшу відкритість і доступність до участі в тендері.

По-друге, за рахунок полегшення доступу до участі в тендері розширюється географія учасників, що, в результаті, збільшує конкуренцію і, відповідно, зменшує ціну та витрати підприємств у державному секторі (замовників).

По-третє, це, безумовно, зменшує рівень корупції і можливість застосування корупційних схем.

Замовники користуються перевагами е-торгів у багатьох країнах світу. А до середини 2016 року усі країни Європейського Союзу вже перейшли на електронні держзакупівельні рейки.

З огляду на ті позитиви, до яких призвело запровадження електрон­них публічних закупівель в Україні, цей напрямок набуває все більшої актуальності і серед ОСНів.

З чого необхідно починати, якщо вам необхідно провести е-тендер?

Перше, що Вам необхідно зробити, це зареєструватись як замовник на одному з торговельних майданчиків. Сьогодні їх вісім.

Розглянемо питання реєстрації на прикладі «Держзакупівлі онлайн».

Заходимо на сайт dzo.com.ua. Обираємо «тип реєстрації» — Замовник. В назві юридично особи обираємо «інше» та прописуємо назву ОСНу. Далі вам знадобиться ваш код ЄДРПОУ. В полі «Розпорядник коштів» обираємо відповідну державну адміністрацію. Тип замовника вказуємо, як «юридичні особо, які не є замовниками в розумінні Закону..» Далі вводимо типові для багатьох форм реєстрації дані.

По завершенню реєстрацію, вам необхідно буде пройти активацію, шляхом підписання відповідного договору між замовником та торгівельним майданчиком. Договір система сформує автоматично.

Підготовка тендерної документації.

Щоб отримати якісний товар або послуги, знадобиться три документи, договір, технічне завдання, вимоги до Підрядника чи Постачальника. Зважаючи на те, що для системи ProZorro єдиним критерієм вибору переможця є ціна, то саме ці документи допоможуть вашому комітету захиститись від неякісного товару чи неякісних послуг. Оскільки саме в них Замовник прописує критерії та вимоги, які допомагають отримати не лише низьку ціну а і високу якість.

Впевнений, з договором у вас не виникне проблем. Адже вам буде достатньо знайти в мережі типовий договір аналогічний вашому виду закупівлі. Ви можете одразу заповнити вашу сторону та предмет закупівлі. Ціну не вказуйте, по результатам аукціону вона обов’язково зміниться.

Технічне завдання. В цьому документі ви маєте якомога детальніше прописати технічні характеристики товару або подробиці щодо виконання робіт. Ви можете вимагати щоб предмет закупівлі відповідав сучасним нормам та міжнародним стандартам. Законом ви ніяк не обмежені в питанні визначення критеріїв до предмету закупівлі.

Вимоги до постачальника. В цьому документі ви маєте досить прискіпливо прописати критерії до підприємства — учасника. Ви можете вимагати, щоб учасник надав копії договорів на виконання аналогічних видів робіт, лист щодо підтвердження можливості виконання робіт без отримання авансового платежу. Можете вимагати копії установчих документів, кошторисну документацію, гарантійні листи, довідки про склад працівників, про матеріально-технічну базу підприємства, довідку про відсутність заборгованості податків, інформацію щодо наявності ліцензій чи сертифікатів на право виконання відповідних робіт та багато іншого.

При необхідності можете додати, щоб переможець торгів протягом встановленого вами терміну провів державну експертизу кошторисних документів відповідною експертною організацією.

Після підготовки необхідних документів, ви можете переходити до створення закупівлі.

1 етап. Оголошення закупівлі

Замовник безкоштовно створює оголошення про тендер. Воно публікується відразу на всіх майданчиках, які входять в систему ProZorro. До заявки завантажуються в систему документи, договір, технічне завдання, вимоги і різна додаткова інформація.

При публікації оголошення, вам необхідно бути визначити мінімальний крок пониження ціни. Враховуючи те, що крок пониження для допорогових закупівель не нормовано Законом України “Про публічні закупівлі”, ви маєте можливість встановити будь-який відсоток, але, як правило крок пониження визначають в межах від 0.2% до 1%, але на просторах ProZorro зустрічаються і більші відсотки.

Варто зазначити, що на відміну від замовника для учасника послуга з взяття участі у закупівлі платна.

2 етап. Період уточнень

Зареєстровані постачальники зв’язуються з замовником, відбувається діалог, виходячи з якого замовник може чіткіше прописати умови, терміни поставки, технічні характеристики.

Важливо, що до завершення цього періоду, ви маєте можливість вносити необхідні зміни в умови закупівлі та завантажувати відредаговану тендерну документацію (договір, ТЗ та вимоги)

3 етап. Подання пропозицій

Постачальники вже обговорили всі питання і подають заявки, в яких вказують попередню вартість товару, а також прикріплюють необхідні документи. Цей етап починається і закінчується за графіком, затвердженим замовником з самого початку. Замовник на цьому етапі вже не може змінювати умови торгів. При цьому поки що ніхто не бачать ні назв учасників, ні цін пропозицій. Це необхідно, щоб не заважати конкуренції, не відбивати у учасників бажання взяти участь в тендері.

4 етап. Період розкриття. Аукціон.

На цьому етапі розкриваються ціни. В разі, якщо в допороговій закупівлі взяв участь лише один постачальник, аукціон вважається таким, що не відбувся. Це означає, що Учасник перемагає без аукціону. Дані такого Учасника ви побачите одразу після завершення періоду «подання пропозицій». Якщо в закупівлі взяли участь 2 і більше учасників системою автоматично призначається день та час проведення аукціону. Імена учасників все ще закриті. Протягом трьох раундів, кожен з яких триває зазвичай по дві хвилини, підприємства знижують свою ціну, намагаючись обійти конкурентів. Далі система автоматично вибирає переможця: ним стає постачальник, який запропонує найнижчу ціну.

5 етап. Кваліфікація переможця

Тут, нарешті, стають видно назви всіх компаній-учасників, а замовник перевіряє, чи дійсно фірма-переможець може виконати всі умови. Адже може бути ситуація, коли будь-якої шахрай навмисне виставить ціну на паливо вдвічі нижче ринкової, але при цьому не буде мати ні ліцензії на торгівлю нафтопродуктами, ні сертифікатів їх якості. Тому замовник має право не оголошувати його переможцем, а відхилити його пропозицію і перейти до заявки компанії, яка завоювала друге місце. Не треба забувати, що за подачу неправдивої інформації передбачена відповідальність — а значить, якщо ви навмисне зриваєте торги, використовуючи підроблені документи, вам загрожує суд.

6 етап. Визначення переможця

Для визначення переможця Замовник має завантажити в систему відповідний Протокол (рішення), пропечатаний печаткою Замовника та підписаний членами тендерного комітету або відповідальною за проведення закупівлі особою. Нагадаю, згідно ЗУ «Про публічні закупівлі» для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет або визначає уповноважену особу. До складу тендерного комітету має входити не менше п’яти осіб. Але якщо в штаті Замовника працює менша кількість, наприклад, як в ОСНах, лише два штатних працівника (керівник та секретар), Закон дозволяє зменшити кількість членів тендерного комітету, але при цьому вимагає щоб в його склад входили усі штатні працівники.

Зразок рішення про визначення переможця торгів на прикладі закупівлі LED світильників ОСНом "КМ "Дніпровець"

Далі замовник і учасник погоджують текст контракту, і підписаний договір завантажується в систему. Нагадаю, у вас є дві доби після підписання договору, для завантаження його в систему. Відповідне вікно для завантаження стане доступне одразу, як завершиться період подання скарг. Щойно підписаний договір буде завантажений, з цього моменту кожен може з ним ознайомитися, і тендер отримує статус «завершено».

Бажаю вам вдалих публічних закупівель та успіхів в реалізації проектів з розвитку місцевого самоврядування.

З повагою, керівник ОСН «Комітет мікрорайону «Дніпровець».

В’ячеслав ГАЙДАЙ